Незнайният воин
Гробницата на Незнайния воин или паметникът на Незнайния воин[1] е появил се в модерната епоха символичен начин на почитане на милионите останали неидентифицирани воини, загинали във войните, водени от човечеството. Обикновено в тези паметници са положени останките на загинал, неизвестен войник (или "известен само на Бог", както пише в разпространен в английскоговорещите страни надпис).
Може би първият подобен мемориал в света е издигнатият в 1858 паметник Ландсолдатен („Пехотинец“) на Първата война за Шлезвиг в Фредерисия, Дания. Друг ранен паметник от този тип е мемориалът от 1866, посветен на Незнайния воин, паднал в американската гражданска война.
Модерната тенденция е започната от Великобритания в 1920, когато е извършено погребение на незнайния войн от името на всички имперски части, участвали в Първата световна война в Уестминстърското абатство - мястото, в което традиционно са погребвани британските монарси, аристократи или заслужили личности.
Британският пример е последван и от други страни. В памет на загиналите в Първата световна война във Франция в 1921 година гроб на Незнайния войн се повява под Триумфалната арка в Париж, а в Канада - под Канадския военен мемориал в Отава.
Мемориалите обикновено се използват и за почитане на паметта и на загиналите в по-късни кофликти.
В България в 1981 година е издигнат Паметникът на Незнайния воин в София.